• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Choroby nerek u psa – leki

Choroby nerek należą do schorzeń, które dość często występują u psów. Takie choroby są rozpoznawane u około 10-15% zwierząt trafiających do lecznic weterynaryjnych. Po zdiagnozowaniu choroby konieczne jest podjęcie szeregu działań mających na celu spowolnienie lub zahamowanie jej postępowania. W terapii psów z chorobami nerek stosuje się między innymi specjalnie dobrane leki. Jak należy postępować w przypadku zachorowania psa na choroby nerek i jakie leki należy mu podawać? Omawiamy najważniejsze kwestie związane z chorobami nerek u psów.

Choroby nerek u psów – czynniki ryzyka
Nie wszystkie psy są jednakowo narażone na zachorowanie. Zauważono, że przedstawiciele niektórych ras chorują częściej niż inne. Rasy, u których pojawiają się genetyczne skłonności do zachorowania, to między innymi: Shih tzu, cocker spaniele, golden retrievery, rottweilery, dobermany, owczarki niemieckie, berneńskie psy pasterskie, Chow-Chow, jamniki oraz sznaucery miniaturowe. Największym ryzykiem spośród wszystkich ras obarczone są jednak dalmatyńczyki. Jak widać, ryzyko zachorowania na choroby nerek nie jest związane z rozmiarami psa, lecz ze specyficznymi cechami, charakterystycznymi dla danego gatunku.
Kolejnym czynnikiem ryzyka jest wiek. Weterynarze są zgodni, iż zachorowalność na choroby nerek zwiększa się wraz z wiekiem zwierzęcia. Ma to związek z coraz mniejszą zdolnością regeneracji nefronów, czyli jednostek, z których zbudowane są nerki. Każda nerka składa się z tysięcy nefronów, które do pewnego wieku posiadają naturalną zdolność regeneracji. Efektywność działania nerek zależy od ilości aktywnych nefronów. Im pies starszy, tym nefronów jest mniej.
Zachorowalność na choroby nerek jest też większa u zwierząt, u których obecne są schorzenia innych organów i układów ciała. Na choroby nerek narażone są także psy po przebytych urazach.

Diagnoza
W przypadku chorób nerek diagnoza opiera się analizie badań klinicznych i badań obrazowych. Pojawiają się też charakterystyczne objawy, do których należą:
• nasilone pragnienie,
• brak apetytu,
• utrata wagi,
• biegunki,
• wymioty,
• osłabienie i apatia,
• cuchnący oddech,
• pojawienie się krwi w moczu,
• brak chęci do podejmowania aktywności fizycznej,
• nieskoordynowane ruchy.

Aby jednoznacznie zdiagnozować chorobę nerek należy wykonać badania laboratoryjne, przede wszystkim badania krwi i moczu. Gdy weterynarz dokona jednoznacznego rozpoznania, należy rozpocząć leczenie.

Leczenie chorób nerek u psów
Leczenie chorób nerek u psów nie jest łatwym zadaniem. Niestety, niewydolność nerek jest chorobą nieuleczalną, która – jeśli nie zostaną podjęte żadne działania terapeutyczne – z dużym prawdopodobieństwem będzie się pogłębiać. Dlatego aby zapewnić psu jak najdłuższe i jak najbardziej komfortowe życie, opiekunowie czworonogów powinni ściśle współpracować z weterynarzem i postępować dokładnie według jego zaleceń. 
Pierwszym krokiem jest zmiana żywienia, przede wszystkim ograniczenie białka. Należy podawać psu absolutne minimum pokarmu białkowego. Jedną z najważniejszych funkcji nerek jest oczyszczanie organizmu z ubocznych produktów przemian białkowych. W przypadku niewydolności nerki nie są w stanie usunąć tych substancji z organizmu, a coraz większe nagromadzanie prowadzi do zatrucia toksynami. Aby zapobiec zatruciu należy także bezwzględnie ograniczyć ilość fosforu w podawanym pokarmie. Najlepiej podawać pupilowi specjalną karmę dla psów z chorobami nerek. Gotowe karmy weterynaryjne mają optymalnie dobrane składniki odżywcze i witaminy, dzięki czemu mamy pewność, że pies otrzyma wszystko, czego potrzebuje. Podając psu gotową karmę należy stosować wyłącznie produkty wysokiej jakości.
Jeśli zatrucie organizmu zwierzęcia jest bardzo duże, w skrajnych przypadkach wykonywane są dializy. Hemodializa ma na celu pozbycie się z ustroju toksyn, których organizm nie jest w stanie usunąć samodzielnie z powodu upośledzenia czynności nerek.

Leki
Terapia psów z chorobami nerek to także podawanie leków. Celem leków jest usuwanie z organizmu zwierzęcia toksyn mocznicowych, które są wiązane i następnie wydalane. Działanie leków polega także na równoważeniu stężenia fosforanów we krwi. Pamiętajmy, że leki może przepisać wyłącznie weterynarz, a ich stosowanie musi odbywać się zgodnie z jego zaleceniami. Wśród leków stosowanych w terapii chorób nerek u psów znajdują się między innymi:
• Pronefra – lek stosowany w przewlekłej niewydolności nerek. Działanie leku opiera się na zastosowaniu węglanu wapnia i węglanu magnezu, które wiążą fosfor w jelitach i tym samym zmniejszają jego wchłanianie. Lek pomaga także w usuwaniu toksyn mocznicowych.
• Vetoquinol Rubenal – preparat wspomagający pracę nerek, mający przy tym właściwości przeciw zwłóknieniowe. Pobudza apetyt, dzięki czemu chroni przed utratą masy ciała, oraz stymuluje perystaltykę jelit. 

Oprócz leków weterynarz może również zalecić suplementy diety. Zadaniem suplementów jest łagodzenie stanów zapalnych i przyspieszenie regeneracji nefronów, jak również stabilizacja pracy innych narządów ciała. Niekiedy stosowane są ponadto preparaty moczopędne, pomagające w usunięciu z ustroju substancji toksycznych.