• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Odrobaczanie psów

Posiadanie psa wiąże się z koniecznymi zabiegami, które zapewnią mu zdrowie – jednym z nich jest właśnie regularne odrobaczanie. Trudno ustrzec się przed pasożytami, dlatego aby uniknąć chorób przez nie wywoływanych od pierwszych miesięcy, nie można pomijać tej czynności.

Co zagraża psu?

Najczęściej spotykane pasożyty to: tasiemce, nicienie, glisty, licznie gatunki pierwotniaków. Niestety bardzo łatwo o tego rodzaju zarażenie – wystarczy kontakt z odchodami innych zwierząt, co może zdarzyć się podczas spaceru. Łatwo również o przeniesienie pasożytów na ubraniu czy butach, dlatego psy nie są całkowicie bezpieczne nawet w domu. Tasiemiec bąbelkowy może dostać się do organizmu psa w zainfekowanym mięsie. Przed tym rodzajem pasożytów najłatwiej się uchronić – należy dbać o jakość podawanego pożywienia, unikać niepewnych źródeł i podawania surowego mięsa czy podrobów.

Zakażenie w początkowej fazie może przebiegać bezobjawowo – szczególnie kiedy pies jest zdrowy i w dobrej kondycji. Zaniedbanie odrobaczania i rozwój pasożytów nie pozostają jednak bez wpływu na zdrowie. Objawy postępującego zakażenia to spadek wagi, matowa sierść, biegunka, apatyczność, świąd odbytu. Wówczas niezbędna jest interwencja lekarza, i badania, dzięki którym rozpozna on rodzaj pasożyta i dobierze odpowiednie leki. Terapia może być długa, dlatego tym bardziej warto pamiętać o profilaktycznym odrobaczaniu i starać się zapobiegać problemowi.

Kiedy odrobaczać?

Pierwsze zabiegi powinny być przeprowadzone już u hodowcy. Odrobaczanie szczeniaków niedługo po urodzeniu ma swoje uzasadnienie – niektóre pasożyty mogą być wrodzone lub dostać się do organizmu podczas karmienia mlekiem matki. Kiedy szczeniak znajdzie się już u nowych właścicieli, do ukończenia pierwszego roku życia zabieg powinno się powtarzać co dwa miesiące. W kolejnych latach życia odrobaczanie powinno się przeprowadzać średnio co pół roku, ale nie zawsze jest to wystarczająca częstotliwość. Wiele zależy od tego, czy w organizmie psa rozwinęły się pasożyty, wówczas działania muszą być bardziej zdecydowane. Decyzję o sposobie i częstotliwości odrobaczania należy skonsultować z weterynarzem – dobierze od odpowiedni lek i dawkę, adekwatną do wagi psa. Najczęstszą formą przeprowadzenia zabiegu jest podanie psu tabletki – w formie doustnej lub rozkruszonej i dodanej do jedzenia. Stosowane są też zastrzyki, ale ta forma zarezerwowana jest z reguły dla substancji działających na dany rodzaj pasożyta.

Należy pamiętać o odpowiednim planowaniu zabiegów – odrobaczanie powinno zawsze poprzedzać szczepienie.