• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Choroby nerek u psa – dieta

W przypadku psów z przewlekłą niewydolnością nerek kluczowe znaczenie ma odpowiednio zbilansowana dieta. Właściwe żywienie może pomóc w szybszym powrocie psa do formy. W co należy wzbogacić, a co trzeba wyeliminować z diety psa z chorobą nerek? Oto krótki poradnik.

Ograniczenie fosforu i soli
Podstawową zasadą obowiązującą w żywieniu psów z chorobami nerek jest ograniczenie ilości fosforu. Niewydolne nerki nie są w stanie na bieżąco oczyszczać organizmu z metabolitów i ubocznych produktów przemian białkowych, dlatego należy zminimalizować ryzyko powstania wysokiego stężenia tych substancji we krwi. Podstawowym źródłem fosforu są w psiej diecie kości. Dlatego należy wyeliminować je z żywienia psa, u którego wykryto schorzenia w obrębie nerek. Dieta psa z przewlekłą niewydolnością nerek musi być ponadto uboga w sól. Pamiętajmy, że pożywienie, jakie podajemy naszemu podopiecznemu, musi być wyłącznie wysokiej jakości. 

Zmniejszenie ilości przyjmowanego białka
Jedną z najważniejszych funkcji nerek jest usuwanie z ustroju ubocznych produktów rozpadu białek, między innymi azotu niebiałkowego. U psów z niewydolnością nerek ta funkcja jest zaburzona. Gromadzenie się azotu niebiałkowego we krwi prowadzi do zwiększenia stężenia mocznika. Aby nie doprowadzić do powstania zbyt wysokiego stężenia substancji we krwi należy zmniejszyć ilość białka, jednocześnie zastępując go większą ilością błonnika i tłuszczu. Nie należy natomiast podawać węglowodanów (zarówno złożonych, jak i prostych), ponieważ układ pokarmowy psów nie jest przystosowany do trawienia tych substancji. By zmniejszyć ilość białka, psom będącym na diecie nerkowej podajemy minimalną ilość mięsa. Ilość podawanego białka musi być taka, by zapewnić organizmowi minimum niezbędne do przeprowadzania procesów wewnątrztkankowych. W jego miejsce stosujemy tłuszcze (zarówno roślinne, jak i zwierzęce) oraz warzywa. Ilość warzyw i owoców powinna być stosunkowo duża, stanowiąc około 1/3 dziennej dawki. Pamiętajmy, by podając psu warzywa i owoce wybierać jedynie te zawierające małą ilość fosforu. Do takich warzyw należą na przykład marchewka, korzeń pietruszki, kapusta, pomidor i kalafior. To samo tyczy się owoców: podajemy wyłącznie te z niską zawartością fosforu, a więc między innymi jabłka, śliwki, gruszki, pomarańcze i porzeczki.

Jaką karmę podawać psu z chorobą nerek?
Karmiąc psa chorującego na niewydolność nerek najlepiej korzystać z gotowych karm dostępnych w sprzedaży. Należy wybierać karmy oznaczone jako „Renal”, czyli dedykowane czworonogom z chorobami nerek. Takie karmy mają odpowiednio zbilansowany skład, więc możemy być pewni, że nasz podopieczny otrzyma wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Prawidłowo dobrana karma polepsza rokowania oraz zapobiega zaostrzaniu choroby. Żywienie psa specjalną karmą wydłuża życie naszego pupila i poprawia jego jakość. Pokarmy wchodzące w skład tzw. diet nerkowych mają obniżoną zawartość fosforu. Jednocześnie karmy typu „Renal” zawierają optymalną ilość witamin z grupy B, sodu, magnezu i potasu. Oczywiście możemy też zastosować żywienie naturalne, jednak obowiązkowo musimy przestrzegać odpowiednich proporcji podawanych składników. 

Suplementy diety
Wraz z karmą warto podawać psu suplementy diety. Dobrze sprawdza się na przykład olej z łososia, który ma zdolność łagodzenia stanów zapalnych i wzmacniania procesów regeneracji. Suplementację olejem z łososia można połączyć z podawaniem witaminy E, znanej ze swoich właściwości antyoksydacyjnych. Aby obniżyć stężenie fosforu we krwi można podawać psu mleko lub skorupki jaj. Zawarty w nich wapń posiada zdolność do wiązania fosforu w jelitach, który następnie jest wydalany. Suplementem sprawdzającym się w diecie psów z chorobami nerek są też zioła moczopędne, na przykład mniszek lekarski. Można używać też mieszanek ziołowych zawierających seler i pietruszkę.

Woda
Bardzo ważne miejsce w diecie nerkowej ma również woda. Choroby nerek prowadzą do utraty przez nerki naturalnej zdolności zagęszczania moczu, w efekcie czego z organizmu wydalana jest głównie woda. Pies odczuwa zwiększone pragnienie, a właściciel widzi bardzo częste podchodzenie zwierzęcia do miseczki z wodą. Odpowiednie nawodnienie jest bardzo ważne, ponieważ zbyt mała ilość przyjmowanej wody może pogłębiać niewydolność nerek. Z tego względu opiekunowie psów z niewydolnością nerek muszą zapewnić czworonogom stały dostęp do świeżej wody. 

Co robić, gdy pies nie ma apetytu?
Osłabienie procesów łaknienia i zmniejszenie apetytu należą do najczęstszych objawów chorób nerek u psów. Właściciele czworonogów muszą liczyć się z tym, że pies może nie chcieć jeść. Jednak aby nie doprowadzić do zużywania przez organizm własnych rezerw białkowych zmagazynowanych w mięśniach należy regularnie podawać psu posiłki. I chociaż pies może być całkowicie niezainteresowany jedzeniem, musimy zadbać o to, by otrzymywał niezbędne składniki odżywcze. Skuteczną metodą zwiększenia apetytu u psów z chorobami nerek jest na przykład podgrzanie karmy przed podaniem. Wyższa temperatura sprzyja uwalnianiu się większej ilości aromatów, co ma stymulujący wpływ na łaknienie.