• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Dlaczego psy liżą swoich opiekunów?

Niektórych takie zachowanie psów brzydzi, a innych cieszy. Niejednokrotnie można obserwować jak właściciele dają się lizać psu nawet po twarzy. Czy jest to higieniczne i bezpieczne dla ludzkiego zdrowia?

Powody lizania po twarzy

Głównym przypuszczeniem, dlaczego psy zachowują się w ten sposób jest po prostu okazywanie miłości właścicielowi. Nie jest to wykluczone, jednak jest to tylko domysł, że pies okazuje w ten sposób uczucia względem człowieka.

Przyczyną takie zachowania może być również hierarchia w „stadzie”. Przywódcą jest człowiek, pies musi z kolei być posłuszny. W rodzinach psowatych, psy słabsze, w tym także szczenięta poprzez lizanie okazują swoją uległość w stosunku do silniejszego członka grupy. Zwierzęta w ten sposób okazują oddanie oraz szacunek. Może również to dotyczyć ludzi. Niektóre dorosłe psy w ten sposób łagodzą spory i sprzeczki. Poprzez lizanie przeciwnika pies uspokaja go i broni się przed agresją.

 Psy również mogą lizać psa, gdyż zachowały swoje pierwotne zachowania z dzieciństwa. Szczeniaki liżą swoją matkę, aby dała im zwrócony, gotowy do spożycia pokarm. Obserwując takie zachowanie warto się zastanowić, czy szczenięta są dobrze karmione.

Lizanie bezpieczne dla człowieka?

Lizanie człowieka przez spa, szczególnie po twarzy nie jest higieniczne. Pies na spacerach ma kontakt z różnymi psami, zanieczyszczeniami, które znajdują się na trawie i w innych miejscach, które odwiedza pies. Może on przenosić wirusy i inne patogeny na człowieka, które mogą mu zaszkodzić. Jeśli już musimy pozwolić psu na lizanie nas, jako objaw radości i szczęścia niech liże nasze ręce – o wiele łatwiej je umyć, czy zdezynfekować.

Duża zależy również od tego, czy pies jest zadbany, czy nie. Ryzyko zarażenia się człowieka od psa jest niższe, gdy pies jest zadbany, regularnie kąpany, szczepiony, a także gdy systematycznie stawia się na wizytach u lekarza weterynarii.

Nie uczmy psa lizać po twarzy, gdy jest zadowolony i szczęśliwy. Będzie on się tak zachowywał nie tylko względem opiekunów, ale znajomych, członków rodziny, a nawet obcych ludzi. Należy pamiętać, że nie każdej osobie odpowiada takie zachowanie.

Gdy pies liże samego siebie lub rzeczy wokół

A co w sytuacji, gdy pies natarczywie liże samego siebie? Zachowanie takie może być oznaką, że swędzi lub boli go skóra. Przez lizanie pies próbuje zniwelować dyskomfort, który odczuwa. Inną przyczyną może być wrodzone zachowanie lub pewien problem o naturze psychologicznej. Psy mogą zachowywać się tak, gdy czują się samotne, zestresowane lub znudzone.

W przypadku, gdy pies liże otaczające go przedmioty, tj. stoły, poduszki, meble może świadczyć to o tym, że pies jest bardzo zestresowany lub chce za wszelką cenę zwrócić na siebie uwagę.