• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Jak przygotować psa na pojawienie się dziecka w rodzinie

Jeśli do tej pory żyliśmy sami z psem, a spodziewamy się dziecka, warto do pojawienia się nowego członka rodziny przygotować naszego czworonożnego przyjaciela. Jest to stresujące przeżycie dla psa, jak i dla młodych rodziców. Tresurę warto zacząć na długo przed porodem.

Grunt do dobra organizacja

Wiadomo jak bardzo dużo czasu trzeba poświęcić noworodkowi. W opiekę nad nim sprawuje oboje rodziców od rana do wieczora, non stop, co zmienia całkiem plan dnia. W trakcie tego zabiegania nie można zapomnieć o swoim czworonożnym pupilu. Poświęcając cały czas dziecku sprawimy, że pies będzie czuł się osamotniony, zaniedbany i mało ważny. Jako opiekunowie psa musimy sprawić, by w nowej sytuacji życiowej pies tresował się jak najmniej.

Nowe zapachy

Psy słyną z wyczulonego, wrażliwego węchu. Pojawienie się noworodka w domu wiąże się z różnymi nowymi dla psa zapachami. Pies szybciej się z nimi oswoi, jeśli damy mu do powąchania jakieś ubranko malucha lub kocyk, który już pachnie dzidziusiem. Pies dzięki temu pomału zapozna się z zapachem, jaki będzie unosił się w mieszkaniu, czy domu. Gdy pies zareaguje prawidłowo, warto wzmocnić poprawne zachowanie ulubionym przysmakiem.

Płacz dziecka

Płacz dziecka również może być niekiedy uciążliwy dla psa, jeśli go nie będzie wcześniej znał. Pies może wówczas się denerwować nowymi dźwiękami i to jak wiemy o wszelkich częstotliwościach. Warto zatem przyzwyczaić psa do odgłosu płaczącego dziecka poprzez puszczanie nagrań lub odgłosów przypominających różne płacze dziecka. Wiadomo przecież, że dziecko, gdy jest głodne płacze inaczej, niż jak coś je boli.

Ważne jest również, by nie uczyć psa wchodzenia do pokoju, gdzie będzie znajdowało się dziecko. Pozwoli to na zaoszczędzenie nerwów podczas karmienia, czy przewijania malucha. Inne czynności powinny być wykonywane jak zawsze, by pies nie czuł się izolowany.

Pierwszy kontakt z noworodkiem

Pierwsze spotkanie psa z noworodkiem powinno być dobrze zaplanowane. Pies powinien obwąchać dzieciątko, przywitać się. Nie wolno na siłę odciągać psa od dziecka, jednak należy uważać, by pies nie zbliżał się do twarzy dziecka. Ważne, by dziecko podczas pierwszego kontaktu ze zwierzęciem było spokojne, by nie płakało i nie krzyczało. Pies wówczas może być zestresowany i w przyszłości bać się dziecka.

Harmonogram dnia

Wraz z pojawieniem się dziecka w domu zmienia się plan dnia rodziców, a także psa. Zmiany w harmonogramie powinny być wprowadzane stopniowo, by pies mógł przywyknąć do nowych sytuacji. Pamiętając o tym trzeba cały czas pamiętać o odpowiedniej dawce zabaw i pieszczot, a także bezpośredniego kontaktu z psem. Na początku zatem warto wyprowadzać psa bez wózka.

Zmiana nawyków

Niektóre zachowania psa będą także musiały być poddane modyfikacji, np. spanie na łóżku będzie musiało zastąpić spanie koło łóżka. Należy pamiętać również, że nie wolno zostawiać psa i dziecko w jednym pomieszczeniu bez opieki, nawet w sytuacji, gdy pies bardzo przywiązał się do dziecka.

Pojawienie się dziecka w życiu rodziców jest szczególnym wydarzeniem. Pies również zyskuje nowego członka rodziny, z którym będzie dorastał. Warto więc zadbać zarówno o poprawne zachowanie psa w stosunku do dziecka, jak i nauczyć dziecko w wieku późniejszym jak szanować i opiekować się psem.