• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Dziury w ogrodzie – dlaczego pies je kopie?

Czy zastanawialiście się dlaczego kopanie dołów sprawia psom taką zabawę? Psy z różnych powodów mogą zachowywać się w ten sposób, jednak należy je tego oduczyć jak najszybciej, jeśli chcemy, by nasz ogród służył do celów rekreacyjnych i dekoracyjnych.

Instynktowne zachowanie

Kopanie dziur i dołków w ziemi jest zachowaniem instynktownym i naturalnym psów. Pierwotnie psy kopały doły po to, by schować szczeniaki i uchronić je przed niebezpieczeństwem, a także by schłodzić się w zimnym dole w gorące dni. Psy mogą kopać doły ze względu na chęć złapania gryzoni i szkodników tam mieszkających.

Najbardziej w ziemi lubią kopać psy takiej rasy jak: jamnik, terier, czy labrador. Inne rasy mniejsze również mogą przejawiać takie zachowania, lecz w mniejszym stopniu.

Sposób na nudę

Kopanie dołów może być rozwiązaniem na nudę. Gdy pies się nudzi wymyśla sobie różne zabawy: od gryzienia butów, ściągania firanek, gryzienia kwiatków po kopanie w ziemi. W ten sposób pies poprawia sobie humor i udaje mu się zwrócić naszą uwagę. Jeśli więc chcemy, by nasz ogród nie wyglądał jak rozkopane pole minowe poświęćmy psu trochę więcej czasu na wspólnej zabawie.

Inne hipotezy

Kopanie dołów jest naturalnym odruchem suk, które mają szczenięta. Pragną one przez to uchronić je przez intruzami. Psu lubią także zakopywać zabawki, jedzenie i robią to w kilku miejscach. Wówczas po zapachu wracają do tych miejsc odkopując swoje skarby.

Pies może również kopać w ziemi, jeśli wyczuje w niej gryzonia lub szkodnika, a także nawóz. Prawdopodobnie psy żywiły się odżywczymi korzonkami roślin, dlatego też nie przesadzajmy z nawozem w naszym ogrodzie, by mieć piękne i zadbane kwiaty i rabaty. Jadły również małe gryzonie, dlatego też tak chętnie ich szukają.

Rozwiązanie problemu

Pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu jest znalezienie przyczyny kopania psa dołów. Jeśli nasz pies jest znudzony łatwo takiemu zachowaniu zaradzić i odwrócić od takiego zachowania uwagę. Podczas zabaw pies rozładuje energię i nie będzie miał siły więcej kopać.

Rośliny i drzewka w ogrodzie szczególnie „lubiane” przez naszego psa powinniśmy otoczyć siatką ochronną, by uniemożliwić mu kopanie pod nimi i wokół nich.

Jeśli te sposoby zawiodą należy podjąć kroki w celu zmiany zachowania psa. Aby tego dokonać należy towarzyszyć psu w zabawach w ogrodzie i obserwować jego zachowanie. Gdy zwierzę zaczyna kopać należy użyć komend zabraniających, czy zabawek, które odwrócą jego uwagę. W sytuacji, gdy pies dalej będzie kopał doły, warto w nich umieścić jego odchody! To powinno zniechęcić psa w tym miejscu.

Gdy żadna z metod nie działa warto psu wytyczyć teren, na którym będzie on mógł kopać doły. Będzie to strefa wyłącznie dla psa, gdzie będzie rozrabiał, tyle ile będzie miał tylko siły. W ten sposób pies się nauczy, że na swoim terenie może kopać doły, a w pozostałej części ogrodu nie.