• Telefon469-954-341
  • E-mailkontakt@fotopsy.com.pl

Zaginiony pies! Jak postępować w razie zaginięcia

Nie ma nic gorszego dla opiekuna psa niż jego ucieczka z domu lub zaginięcie. Jak sobie radzić w takich sytuacjach? Co robić, by go szybko odnaleźć? Jakie działania profilaktyczne podjąć?

Ucieczka z domu

Psy mogą uciekać z wielu powodów. Może to być nieodparta pokusa zobaczenia czegoś nowego, czy przebywanie wśród wielu osób. Niedomknięte drzwi, okna, furtki kuszą szczególnie szczenięta, które są ciekawe świata i jeszcze nie na tyle mądre, by zostać w bezpiecznym domu. Szczeniakom trzeba poświęcać więcej uwagi, a teren po którym się poruszają musi być lepiej zabezpieczony, niż w przypadku psów dorosłych.

Innym powodem ucieknięć i zaginięć może być skłonność do włóczęgostwa. Psy niektórych ras, np. Alaskan malamute uwielbiają poznawać nieznane dotąd ścieżki i miejsca, nawet, gdy są udomowione. Psy mogą ginąć lub znikać również ze względu na mocny pociąg seksualny. Szukając odpowiedniego partnera w nieznanym dotychczas miejscu łatwo się zgubić, dlatego też z tych względów i względów zdrowotnych warto psa wykastrować.

Plan działania

Jeśli już zorientujemy się, że zaginął nasz pies należy szybko podjąć konkretne kroki. Przede wszystkim musimy zastanowić się, gdzie psa widzieliśmy ostatnio i tam zacząć poszukiwania. Jedna osoba powinna zostać w domu na wszelki wypadek, gdy pies sam wrócił do domu. W trakcie poszukiwać należy nawoływać psa, odwiedzić miejsca często uczęszczane, np. podczas spacerów. Należy również zadzwonić do pobliskich schronisk, czy fundacji, a także do straży miejskiej i policji. Im szybciej podejmiemy działania, tym mniej pies oddali się od miejsca, w którym widzieliśmy go ostatnio. O zaginięciu psa warto poinformować również sąsiadów, którzy będą pomocni w znalezieniu psa.

Jeśli pies się nie znajdzie należy wydrukować plakaty, informacje o wyglądzie psa i charakterze (najlepiej załączyć zdjęcie), a także numerze kontaktowym do nas w wypadku znalezienia psa i porozwieszać w okolicy miejsca zamieszkania, najczęściej uczęszczanych z psem tras, w gabinetach weterynaryjnych, schroniskach, dać ogłoszenie w Internecie. Można również pytać przechodniów o psa pokazując równocześnie zdjęcie pupila.

W sytuacji, gdy pies zgubił się w lesie wróćmy w miejsce, w którym się zgubił, idźmy tą samą ścieżką. Warto w miejscu zaginięcia psa zostawić swoje rzeczy, by pies mógł „wywąchać” nas i trafić do nas po zapachu.

Profilaktyka

Aby zapobiec na przyszłość ucieczkom psa najważniejsze jest, by zabezpieczyć bramki, furtki i ogrodzenie. Kolejnym krokiem jest kastracja psa. Dzięki temu pies nie będzie obsikiwał wszystkiego wokół, ale także nie będzie miał bodźca do pogoniami za suczkami.

Gdyby ucieczka miała powtórzyć się jeszcze raz warto zaczipować psa, a także umieścić na obroży dane teleadresowe. Zabieg zaczipowania wykonuje się u lekarza weterynarii.

Ucieczka psa lub jego zaginięcie jest stresującym wydarzeniem zarówno dla właściciela, jak i dla psa, dlatego też należy zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Jeżeli jednak dojdzie do zguby należy działać sprawnie, by pies szybko wrócił do domu.